Lokala Nyheter
ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna
- tipsa en kompis

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Kalle Berggren

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 07

2-2 i gräspremiären på hemmaplan

Jeff Oyando hamnade i ett tomrum i dagens match mot Köge.
Foto: Zebra Media

2002-02-16
Idag spelade Landskrona BoIS sin tredje match på mindre än en vecka och fick oavgjort 2-2 (2-1) mot danska division I-laget Köge.

BoIS började klart bäst och redan efter tio minuter hade Magnus Kjellsson ett friläge efter en vacker framspelning av Daniel Nannskog. Kjellsson hade dock inte siktet inställt just då och missade knappt.
I matchens 25:e minut gjorde dock, den för dagen mycket pigge Daniel Nannskog 1-0 till BoIS.
Efter en försvarstabbe av danskarna kom Nannskog fri och kunde enkelt rulla bollen i nät.

Danskarna kom successivt in i matchen och kunde i den 35:e minuten kvittera efter ett genombrott på högerkanten.
Bortalaget hade också ett ribbskott innan BoIS, i halvlekens sista minut gjorde 2-1 genom Magnus Kjellsson.

Den andra halvleken var inte lika underhållande som den första.
Danskarna fick ett gyllene tillfälle att kvittera i matchens 58:e minut då de fick en straff. De slog den dock inte bättre än att Mats Svensson kunde klistra bollen.
BoIS hade ett par halvchanser, den bästa hade nog Håkan Söderstjerna, som förövrigt var mycket bra, men efter att ha dribblat av ett par danska försvarare slog han bollen en meter utanför målvaktens högra stolpe.
I den 88:e minuten föll matchens sista mål. Det var en Kögespelare som fick väl mycket tid på sig och kunde prickskjuta in kvitteringen.

Håkan Söderstjerna tillhörde planens bästa spelare och var själv nöjd efter matchen,
- Planen var i mycket bra skick, men sista halvtimmen var tung. Min egen insats var klart godkänd, säger en nöjd Söderstjerna efter matchen samtidigt som han hälsar på några av sina gamla polare i Köge.

Totalt sett var det en hyfsad match men det syntes tydligt att laget ligger i hårdträning,
- Vi var lite sega benen i dag, det är dock inte konstigt med tre matcher på en vecka och samtidigt mycket styrketräning, säger BoIS-tränaren Janne Jönsson efter matchen och fortsätter,
- Jag är halvnöjd med vår insats. Vi måste dock höja oss ett snäpp innan jag är helt nöjd.

För andra matchen i rad testades Kenyanen Jeff Oyando. Hans insats var inte lika bra som i den förra träningsmatchen men BoIS har bestämt sig för att testa honom ytterligare en vecka,
- Ja, vi vill se honom en vecka till. Det innebär att han även kommer att spela mot Farum på tisdag innan vi bestämmer oss, avslutar Jönsson.

Bäst i BoIS var Daniel Nannskog, Håkan Söderstjerna samt Alexander Farnerud som kom in i andra halvlek.

På tisdag är det alltså dags för en ny match för BoIS, då Farum kommer på besök och Janne Jönsson hoppas på att Hasan Cetinkaya, Danijel Milovanovic, Gabriel Ucar och Magnus Torvaldson finns med då.

UPP

 

Alex Farnerud satsar på fotbollen

Alex Farnerud, tvåmålskytt när Sveriges
P-18 killar i veckan mötte Finland
Foto: Zebra Media

2002-02-15
Alexander Farnerud går från klarhet till klarhet. Förra året spelade han in sig i BoIS A-trupp och gjorde premiär i P 18-landslaget och framgångarna fortsätter.
I veckan har han varit på ett nytt landslagsäventyr i Finland och där spelat två landskamper mot värdlandet med lysande resultat.
- Ja, det gick riktigt bra. I första matchen hoppade jag in i andra halvlek och gjorde Sveriges 1-1 mål vid första bollkontakten. I den andra matchen var jag med från start och vi hade full kontroll över situationen. Jag gjorde då 1-0 och det såg ljust ut. Finnarna kom tillbaka och kunde kvittera men vi avgjorde i slutet av andra halvlek genom Björn Runström. Det var skönt att vinna över dom, redogör Farnerud.

Förbundskapten Roland Larsson är mycket imponerad av Alexander Farnerud
Foto: Zebra Media

- Alexander är en mycket bra fotbollsspelare med en bländande teknik, berömmer P 18-landslagets tränare Roland Larsson och fortsätter,
- Det är viktigt att han får göra mål, men han ska även ha en eloge för sitt defensiva arbete.
Så bra går det för den unge supertalangen att Larsson siar en ljus framtid,
- Om han etablerar sig i allsvenskan tror jag att han har goda möjligheter att avancera till U 21-landslaget nästa år, säger Larsson vidare.
U 21-landslaget är dock inte det Farnerud är fokuserad på i landslagssammanhang,
- Nej, årets viktigaste när det gäller blå-gult är EM-kvalet i höst där vi ska möta Polen, Vitryssland och Kroatien. Lyckas vi bra där gäller EM-slutspel nästa år och det hade varit en höjdare, säger Alex.

Först på schemat står dock allsvenskt spel med BoIS,
- Det kommer att bli tufft för oss. Personligen tror jag vi måste kämpa för att hänga kvar i högsta serien. Men kan vi få ett eller två nyförvärv ökar chanserna. Det blir tuffare för mig att ta plats men man får kämpa på.
Det finns ett par klubbar ute i Europa som gärna hade sett Farnerud i sina respektive lag men Alex spelar helst i allsvenskan,
- Om jag får mycket speltid stannar jag helst i BoIS. Jag känner att jag fortfarande kan utvecklas som spelare i laget och därför gör jag hellre det än spelar i ett U-lag utomlands.
På icke fotbollstid går Alex ute på Gullstrand och läser andra året på mediaprogrammet,
- Det blir faktiskt inte så mycket med det just nu. Det är mycket resande och så. Fotbollen kommer i första hand. Skolarbetet får jag försöka att ta igen senare.

Det är dock inte bara skolan och fotbollen som vill göra anspråk på Alex. I dagarna trillade det ner ett brev från försvarsmakten i brevlådan,
- Jag fick något papper men jag har inte läst det så noga. Jag försöker koncentrera mig på fotbollen. Men kallelse till mönstring var det i alla fall inte. Hur det blir med det militära får jag ta ställning till senare.
För dig som vill se Alexander Farnerud i aktion rekommenderar vi en promenad ut till Ulkavallen i morgon. Med största sannolikhet kommer han att vara med i morgondagens träningsmatch mot danska Köge som startar klockan 12.00,
- Han kommer förmodligen att bli kallad. Han har dock haft ett tufft spelschema i och med landskamperna, så om han spelar kan jag inte lova, säger BoIS tränare Janne Jönsson.

UPP

PNB bygger 28 nya villor

Åtta villor skall byggas på Norra Svaneholm

2002-02-15
När byggföretaget PNB köper drygt 3 500 kvadratmeter tomtmark på Norra Svaneholm avslutas ett drygt 30-årigt tomtbråk som 1970 skapade svarta rubriker i media när sex prominenta personer gick före i villakön till de attraktiva villatomterna.
Men när kommunstyrelsen beviljade försäljningen av den sista lilla remsan tomtmark på det aktuella området till PNB för 2 267 000 kronor var det bara Vänsterpartiet som protesterade.
Dock inte mot fördelningen av framtida villor, utan mot det faktum att kommunen är beredd att sälja tomtmark. Vänstern säger genomgående nej till markförsäljning.
På marken skall PNB uppföra åtta villor och samtidigt förvärvar bolaget mark för 20 småhus på Västra Fäladen för 1 817 000 kronor. I det senare fallet skall, enligt avtalet, hälften av småhusen i första hand erbjudas kommunens tomtkö.
Några sådana restriktioner finns inte vad avser villorna på Norra Svaneholm.
- Vid förhandlingar är det ett givande och tagande och när det gäller tomterna på Svaneholm så är fördelningen upp till PNB, förklarade kommunalrådet Lars Wallstén med tillägget att ytterligare 39 villatomter för fri bebyggelse på Västra Fäladen skall erbjudas de 150 i kommunens tomtkö.
I framtiden skall det också bli lättare för villaägare att jämföra vad som lönar sig bäst, tomträtt eller friköpande. Detta efter ett förslag från moderaterna.
- Vi vill att personer som vill köpa tomtmark av kommunen skall få en tydlig och lättförstålig konsumentinformation, förklarade oppositionsrådet Tutti Johansson Falk och initiativet föll i så god jord att kommunstyrelsen biföll förslaget.

UPP

Haldex vinst halverades

2002-02-15
Halde
x redovisar en vinst före skatt på 112 miljoner kronor för helåret 2001. En halvering i jämföras med vinsten på 270 miljoner kronor året före.
Omsättningen ökade med 1 procent till 6 225 miljoner kronor.
- Trots prognosen om en lägre fordonsproduktion, bedöms koncernens omsättning och resultat öka jämfört med 2001 , skriver bolaget i bokslutsrapporten.
Styrelsen föreslår att utdelningen halveras från 3 kronor per aktie till 1:50 kronor per aktie, skriver TT.

UPP

Talangfull bangolfare

Christian Löfstedt, 15 år, satsar hårt på bangolfen

2002-02-12
För Christian Löfstedt, 15 år, är målet för säsongen en plats i bangolfklubben Linjens första lag och för att nå dit krävs timmar av målmedveten träning.
- Jag tränar minst, fyra, fem timmar i veckan och mer om det behövs, berättar Christian som för sina prestationer förra säsongen får ett av LISA:s ungdomsstipendium på 2 500 kronor förutom ljusstake, blommor och ära.
- Det var ett roligt besked och när jag i fjor var med i Skånelaget som vann ungdoms-SM för 5-mannalag var det en riktig höjdare, minns den talangfulla bangolfaren som lockades till filtmattorna av en kusin för fem år sedan.
- Tidigare var jag inte så sportintresserad, men bangolf passar mig bra. Man träffar mycket folk och det är ett roligt spel.
BGK Linjen kan idag räkna in över hundra medlemmar, mer eller mindre aktiva. Klubben såg dagens ljus 1987 i samband med att bangolfbanan i Badhusparken tagits i bruk året innan. För att klara av vintersäsongen lyckades klubben skapa inomhusbanor i Rackethallen.
Men tiderna förändrades och efter att ha varit utan inomhusbanor en säsong kunde klubben i höstas slå upp portarna till de nya lokalerna i Schlasbergs gamla industribyggnad.
- Här har vi fått helt perfekta lokaler och nu är det min och klubbens förhoppning att vi kan få behålla dem också i framtiden, berättar ordförande Berne Persson som så här långt bara lyckats utverka ett kontrakt över den här säsongen.
- Men sen skall vi göra en utvärdering och min förhoppning är att vi skall hitta en lösning så att vi kan vara kvar. För sportens utveckling är det viktigt att ha banor även vintertid och hit kommer spelare från hela södra Sverige, så det är bra reklam för kommunen.
Bangolf är en sport som passar alla åldrar och en av årets höjdare blir när klubben står som arrangör för Riksmästerkapen i mix fram på höstkanten.
- Det är en stor tävling som kommer att locka spelare från hela landet. Vi kör den i oktober och det blir en sporre för hela klubben.
Att satsa på ungdomar är viktigt för BGK Linjen och förutom Christian har även blott tioåriga Malin Jacobsson utmärkt sig som en av landets främsta i sin åldersklass. Hon lyckades förra säsongen ta två brons vid SM för ungdomar.
- Det var min bror Fredrik som började spela och jag fick följa med. Jag tycker det är roligt att spela, fast jag tränar inte så mycket, berättar Malin som har några år kvar i den yngsta klassen, C-ungdom upp till tolv år. För Christian Löfstedt handlar det om sista året som A-ungdom och förutom en plats i Linjens första lag har han ungdoms-SM i tankarna.
- Att göra bra resultat i SM är alltid en dröm och jag skall göra vad jag kan för att ta en medalj, avslutar Christian som gått runt de 18 banorna på 23 slag, ett mindre än klubbrekordet på 22 och banrekordet på 20 slag.
- Men Christian kommer att putsa sina siffror ytterligare. Han är en talang utöver det vanliga, poängterar Berne Persson innan det är dags att summera helgens tävlingar.

UPP

 

Pontus Farnerud nöjd med debuten

2002-02-14
Landskronasonen Pontus Farnerud debuterade i A-landslaget i fotboll när Sverige igår mötte Grekland i Thessaloniki.
- Med tanke på allt runt omkring är jag ganska nöjd. Jag hittade rätt balans i spelet och nu känns det skönt att debuten är avklarad, säger Pontus på telefon efter att just ha stiget av planet i Nice.

Och visst skötte sig Pontus bra. Han kom med bra i matchen direkt men fick en stukning i foten i mitten av första halvlek som hämmade honom,
- Ja, jag stukade foten och hade lite ont efter det. Den är ganska svullen idag så jag haltar lite och jag ska till Monacos läkare klockan 15 för att får ett utlåtande. Jag hoppas dock på att det går över fort.
Stukningen gjorde att Pontus försvann en aning från spelet. Han tejpades i pausen och bestämde tillsammans med Lagerbäck/Söderström och läkaren att han skulle försöka att spela även i andra halvlek. Nu bar det sig inte bättre än att Pontus fick utgå efter den 60:e minuten och ersattes av Heerenveenproffset Stefan Selakovic.
Totalt sett är dock Pontus nöjd och han tror inte att han minskat sina chanser att tas ut i VM-truppen som reser till Japan till sommaren,
- Nej, jag hoppas inte det. Jag tycker att jag klarade mig bra. Det är en oerhörd ära att få spela i landslaget och jag hade blivit jättestolt om jag hade blivit uttagen i VM-truppen.
Pontus har varit ordinarie i U 21-landslaget under flera år men är nu för gammal, - Ja, därför var det skönt att A-lagsdebuten kom så pass fort. Annars är det lätt att man hamnar i ett mellanläge mitt emellan landslagen, avslutar en trött men nöjd Farnerud.

UPP

Lyckad debut för Jeff Oyando

2002-02-14
Snacka om lyckad debut, efter en dryg halvtimme slog Jeff Oyando till och gav BoIS ledningen med 1-0 i gårdagens träningsmatch som som slutade oavgjort, 2-2.
- Jeff spelade hela matchen och gjorde en mycket bra intryck. Lite problem med positionerna, men överlag en klart godkänd debut, förklarade BoIS-tränaren Janne Jönsson som kommer att matcha nyförvärvet från Kenya mot Köge på lördag innan beslut fattas om ett eventuellt kontrakt.
Jeff Oyando spelade centralt på mittfältet, i första halvlek tillsammans med Jeppe ljung som gjorde sin första match för säsongen. Och i den andra med nya stjärnskottet Jonas Olsson, 18 år, som nu gjorde sitt första framträdande med A-laget.
- Båda svarade för fina insatser och för att vara första matchen på gräs såg det bra ut.
På topp spelade Johan Andersson tillsammans med Daniel Nannskog och det var dessa båda som i en snygg kombination bäddade för Jeff Oyandos ledningsmål.
Mats Svensson var tillbaka i målet och svarade för en stabil insats liksom nyförvärvet Anders Friberg som den här gången fick en hel match som högerback.
- Anders var en frisk fläkt och det märktes att han var spelsugen, underströk Janne Jönsson.
Bröndby kvitterade på nick med tio minuter kvar att spela och tog ledningen när tre minuter återstod. Då såg BoIS ut som förlorare.
Men Håkan Söderstjerna ville annorlunda. I matchens sista minut satte han en frispark i muren, men returen tog han själv hand om och placerade i nätmaskorna.
- Håkan spelade hela matchen och visade prov på en hel del fina kavlitéer, så totalt sett var det en fin gräspremiär, avslutade Janne Jönsson som räknar med att årets hemmapremiär spelas på gräs i Borstahusen mot danska Köge.

UPP

Hedersmedalj till Thord Olsson

Parajetts ägare Thord Olsson får kommunens hedersmedalj

2002-02-12
Familjeföretaget Parajetts ägare, Tord Olsson blev förvånad när han fick veta att han utsetts till mottagare av Landskrona kommuns hedersmedalj för år 2002.
- Eftersom företaget genomlidit ett svårt år med uppsägningar och omställning av produktionen, så blev jag förvånad när jag fick beskedet. men det är ett modigt beslut och självklart är jag stolt över utmärkelsen, poängterade Thord Olsson när kommunfullmäktiges ordförande Gösta Nilsson igår presenterade kommunens 43:e medaljör sedan starten 1969.
- Inom delegationen ser vi inte till ett enskilt år utan till en lång gärning och där har Thord Olsson uträttat mycket som varit till gagn för kommunen, betonade Gösta Nilsson och hänvisade till minnesgåvodelegationens motivering.
- Där påpekar vi att Thord Olsson som vd visat prov på goda ledaregenskaper och att han dessutom är en hängiven ambassadör för Landskrona med ett genuint kultur- och idrottsintresse. Han har visat ett stort engagemang i kommunens idrotts- och kulturliv.
När krisen slog mot Ericsson fick Parajett en rejäl släng av sleven och det kostade bolaget 200 miljoner kronor. En effekt av nedgången var att 150 personer förlorade jobbet och idag jobbar omkring 250 personer inom olika avdelningar av familjeföretaget som såg dagens ljus redan 1893, då som Sydsvenska Biljettryckeriet.
Där började Thord Olssons far, Sture arbeta som försäljningschef 1933 och två år senare tog han över som vd och köpte även aktiemajoriteten. Även om namnet Parajett funnits länge så var det först 1946 som bolaget tog namnet och 1959 lämnade man centrum och flyttade ut till den nuvarande anläggningen vid Ringvägen.
Efter 41 år som vd överlämnade Sture vd-stolen till sonen Thord som i sin tur tackade för sig som vd så sent som i november förra året. Idag heter vd:n Lars Nilsson.
- Men jag är kvar som ägare och har många andra järn i elden, berättar medaljören som vid 54 års ålder fortfarande har många järn i elden.
- Jag ser mig som entreprenör och har engagerat mig i bolag som IT-gården, ett reklamföretag och en del annat. För Parajetts vidkommande upplever jag att den akuta krisen är över och att vi nu klarat omställningen för att jobba vidare. För bolagets vidkommande ser jag lust på framtiden.
Vad Parajett gjort är att man lämnat det rena blankettryckandet och istället anpassat verksamheten till dagens moderna datakrav.
- Vi har tappat deklarationsblanketterna, de trycks nu tillsammans med Bingolotto, konstaterade han med ett leende och underströk samtidigt att parajett istället trycker Svenska Spels spelkort.
- Dessutom har vi hand om utskicken av pensionsbeskeden som skickas ut under de kommande veckorna. Och det är denna kombination av tryck och datateknik som är framtiden. Inom kulturvärlden har Tord Olsson backat upp projekt som Tycho Braheutställningen och Skulpturparken.
När Landskrona BoIS stod vid ruinens brant 1994 var han med i styrelsen och medverkade i det tuffa saneringsarbetet. Han har dessutom varit aktiv i Tennisklubben under många år.
- Men nu nöjer jag mig med att följa idrotten som åskådare och jag hoppas verkligen att BoIS håller koll på ekonomin och klarar nytt kontrakt i allsvenskan. Medaljen delas ut vid en högtid den 4 april då 79 kommunalt anställda med 25 anställningsår, rekord, får sina utmärkelser.

UPP

Dataproblem på LA-net

2002-02-13
Servern kraschade och allt material efter den 6 februari försvann. Problemen på LA-net har bl a drabbat Landskrona Direkt som inte kunnat uppdatera sidorna. Men nu är vi igång med att återställa sidorna och förhoppningsvis skall jobbet vara klart under dagen.

Thorn varslar 65 om uppsägning

2002-02-12
Lågkonjunkturen slår hårt mot Thorn Lighting som nu varslar 65 personer om uppsägning.
Företaget har presenterat sina varselplaner för såväl kommunen som Länsarbetsnämnden och det handlar om 50 kollektivanställda och 15 tjänstemän.
Thorn har under senare år anställt personal, men efter en trög höst är det nu dags för uppsägningar, totalt finns omkring 400 anställda på fabriken i Landskrona.
Till saken hör att man inom företaget inte ser någon förbättring på konjunkturen och förhandlingarna med facken har påbörjats.
Om några veckor räknar parterna med att de berörda skall få besked.
Thorn Lighting AB ingår sedan några år tillbaka i koncernen Zumtobel AG med säte i österrikiska Dornbirn

UPP

BoIS testar kenyan

Janne Jönsson hälsar jeff Oyando välkommen till BoIS.

2002-02-12
BoIS kör en ”Örebroare” och testar kenyanen Jeff Oyando, 24 år, inför comebacken i allsvenskan.
Som bekant har Örebros båda anfallare Paul Oyuga och Boniventure Maruti gjort succé i allsvenskan och nu har de tipsat Oyando om spel i Sverige.
- De berättade för mig om Sverige och att här är bra. Om svensk fotboll vet jag bara att den är mycket fysisk, förklarade Jeff Oyando som igår kom från ett soligt Kenya till ett grått och regnigt Landskrona för ett första träningspass med laget.
- Jag kommer att stanna här en vecka, sen får vi se om det bli någon fortsättningen, berättade Jeff som är en defensiv mittfältare och till vardags spelar i den kenyanska klubben Tuskar FC.
Jeff Oyando har spelat två A-landskamper och samtliga U 23-landskamper som ingår i OS-kvalet. Och fotbollstradition finns i familjen, Jeffs far Joe har varit förbundskapten för det kenyanska landslaget.
Bois-tränaren Janne Jönsson räknar med att matcha Jeff Oyando i de båda träningsmatcherna som BoIS spelar den här veckan, Bröndby på onsdag i Köpenhamn och hemmapremiären mot Köge på lördag.
- Jag vet inte mycket om Jeff, men räknar med att få en del besked under veckans träning. Förmodligen kommer han att få speltid redan på onsdag och kanske hela matchen på lördag. Men det avgörs av vilket intryck han gör på träningen.
Själv har Jeff Oyando aldrig varit i Europa, men genom kamraterna i Örebro har han fått en del information.
- Fotbollen är bra här och jag tror att jag kan utvecklas som spelare i Sverige. Jag har varit i Asien tidigare, men detta är mitt första besök i Europa.
Alla som haft möjlighet att följa de afrikanska mästerskapen som avgjordes i helgen vet att fotbollen i Afrika är på stark frammarsch och själv tippar Jeff Oyando att en afrikansk nation kan nå semifinal i sommarens VM-slutspel.
- Kamerun eller Senegal, de är mycket bra, analyserar han och ger Sverige en bra chans mot Nigeria som spelar i den svenska VM-gruppen.
- Nigeria är på väg nedåt, laget har inte samma styrka som tidigare. Om en vecka avgörs det om Landskrona BoIS gör en ”Örebroare”?

UPP

 

Brist på miljöinspektörer

2002-02-11
Tjugofyra av Skånes 33 kommuner har brist på miljöinspektörer och i Landskrona saknas fyra inspektörer.
- Politikerna måste prioritera vård, skola och omsorg och det blir mindre över till miljöarbetet, säger Landskronas miljöchef Högni Hansson till tidningen Metro Skåne
För att kunna nå upp till ambitionerna i de tillsynsplaner som gjorts krävs nära på 40 ytterligare miljöinspektörer. Det visar en genomgång gjord av tidningen Metro Skåne.
Endast nio miljöchefer uppger att de har tillräckligt med personal.

UPP

Ljudvakter på utomhuskonserter

2002-02-11
Miljönämnd har beslutat sig för att skärpa riktlinjerna för buller. Och det med hälp av "ljudvakter" som får rätt att bryta strömmen om musiken når över en vissa decibel.
Bättre koll på ljudnivån måste också följas för att arrangören skall få tillstånd till utomhusarrangemang.
- Skall det i så fall placeras ljudnivåvakter även vid allsångskvällar i Slottsparken, bryggdans i Borstahusen och på BoIS hemmamatcher?, frågar miljönämndens 2:e vice ordförande, Solbritt Olsson (m), i ett pressmeddelande. Moderaterna ville ha återremiss på förslaget, men majoriteten klubbade igenom beslutet.
Berslutet ligger i enligt med Socialstyrelsens riktlinjer som innebär maximala ljudtoppar på 115 decibel och lägre om det finns barn på området.

UPP

Klockspel lockar organist

Klockspelet i Sofia Albertina lockar Bengt Sydmark

2002-02-11
Locktonerna från klockspelet i Sofia Albertina kyrka har kopplat ett fast grepp om organist Bengt Sydmark som nu utbildar sig på det något udda instrumentet.
- Det finns helt enkelt mycket få klockspelare och jag tycker det är synd när ett så fint spel inte kommer till användning. Därför behövde jag inte fundera många dagar innan jag tackade ja till utbildningen, berättar Bengt Sydmark som varje torsdag hoppas kunna ge en kort konsert på klockspelet.
- Samtidigt som jag får öva så kan alla som vill lyssna till klockspelet. Det är ett speciellt ljud och spelet hörs bra utanför kyrkan. Lite avkoppling i slutet på en arbetsdag.
I Nordens finns en utbildning för klockspelare, i danska Løgumkloster Kirkemusikskole och där skall Bengt Sydmark genomgå en 2-årig utbildning.
I Sverige finns 15 klockspel från Härnösand i norr till Malmö i söder. Landskrona fick sitt spel 1967 och det var advokaten Powel Grönwall, född i Landskrona, men yrkesverksam i Karlskrona, som testamenterade spelen till de två städerna.
I Landskrona skulle spelet först placeras i Rådhuset, men det ville inte beslutsfattarna och därför hamnade klockspelet i Sofia Albertina.
- Och jag har varit i kontakt med Karlskrona och hoppas komma dit och få spela på deras spel, berättar Bengt Sydmark.
Spelet i Landskrona har 43 klockor och är tillverkat av Gösta Bergholtz i Sigtuna. Spelet kan förprogrammeras och spelas elektriskt, men för Bengt Sydmarks del handlar det om att använda de ovanliga tangenterna, eller stockarna som det heter.
- Det krävs en speciell teknik för att få det rätta ljudet, förklarar han och slår till stockarna med knutna händer medan benen far över bastangenterna under spelet.
- Ljudet kommer lite senare och låter inte alltid så bra när man sitter här inne i tornet. Klockspel hörs bäst om man är en bit borta, därför gäller det att veta hur man skall spela för att ljudet skall bli bra.
Genom att utbilda sig på klockspelet kan Bengt Sydmark också göra arrangemang för musik som han själv gärna vill spela.
- En del av utbildningen går ut på att vi får lära oss skriva arrangemang och det tycker jag är lockande.
I Sverige är klockspelen inte så kända, men i Holland, Belgien och norra Frankrike är spelen populära.
- Där åker man runt med rullande spel och ger konserter i byar och städer. Publiken gillar klockspelet och förhoppningsvis skall vi också få Landskronaborna att trivas med musiken.
Varje torsdag kl 16 kommer Bengt Sydmark att bjuda på korta konserter för alla som vill lyssna.

UPP