Lokala Nyheter
ditt boendejobb&utbildningkulturmat&drycknäringslivsport&fritidturist

Landskrona Direkt
-
som startsida
- bland favoriterna
- tipsa en kompis

Landskrona Direkt är registrerad som databas hos Radio- och TV verket.
Ansvarig utgivare:
Kalle Berggren

Producerad av
Zebra Media

Nyheter vecka 27

 

Det surrar kring BoIS inför matchen mot Örebro

2003-07-05

Linkan pekar ut riktningen BoIS ska ta i framtiden

Söndag, för en vecka sedan.
Sedan förra helgens härliga vändning mot Elfsborg där Magnus Torvaldson återigen lyckas knoppa in bollen i mål på övertid har det surrats en del om BoIS i media.

Låt oss börja redan på söndagen då Dagens Nyheter sätter fokus på en av landets mest omtalade plantskolor, det vill säga BoIS ungdomsavdelning. Du läser hela artikeln på - http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=647&a=156296.

Frälsaren

Måndag
Måndagstidningarna var ljuvlig läsning för alla med randigt hjärta. Men även Björn Jeppssons matchreferat på Svenska Fans bör lyftas fram. Björn är en kille som nästan överglänser sportradions Gunnar Brink i subjektivitet eller vad sägs om,
- Johan Andersson kom in som en påtänd hare i en valiumpark för sniglar. Han vände matchen på nästan egen hand och var behållningen på Landskrona IP denna dag.
Jeppsson referat har blivit ett måste efter varje BoIS-match, du hittar det senaste på - http://www.svenskafans.com/fotboll/bois/gamereport.asp?id=13890

Alex och BoIS överens

Tisdag
Tisdagen hade bara hunnit bli en timme gammal när meddelandet damp in i mailkorgen
- Alex och BoIS hade nått en förlikning.
Landskrona Direkt var bland de första att rapportera om händelsen - http://www.landskronadirekt.com/arkivet/nyheter
/0327.htm#030701_1

Torsdag
Nannskog vill ha högre lön!, dundrade man i Kvällsposten och Expressen, så högt att Text - TV hakade på. - http://www.expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?d=507&a=45504

Nannskog het på proffsmarknaden?

Även i Norge hade man denna dag fått upp ögonen för den målfarlige "spissen".
Bergens Tidende uppger att norska Brann är intresserade av Nannskog - http://fotball.bt.no/nyhetsarkiv/article.jhtml?
articleID=43834

Farnerud-affären har två förlorare http://www.expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?d=354&a=45500 - Farnerud-affären har två förlorare skriver Olof Lundh och hänvisar till ett pressmeddelande som inte säger hela sanningen. BoISmannen Olof Lundh, jodå Expressens påläggskalv är bördig från Landskrona... avslöjar dock inte hur han sittande på Manhattan kunnat avslöja ett flertal detaljer kring affären Farnerud. Men det är klart att man i världsmetropolen springer på uppgifter som;
- Bayer Leverkusen vill köpa Farnerud
- Farnerud får 7 miljoner vid en övergång

Och nu senast;
- Enligt kompromissen från i måndags - som kom till efter många timmars förhandlingar - får Landskrona runt tolv miljoner kronor när Farnerud flyttar utomlands, skriver Lundh som uppenbart har insyn i den hemliga uppgörelsen, för någon källa uppges ej.

Johan Andersson - BoISare till minst 2006

Torsdagens stora glädjeämne på BoISfronten skrev bland annat vi själva om, nämligen att klubben knutit superlöftet Johan Andersson till sig på långtidskontrakt - http://www.landskronadirekt.com/arkivet/
nyheter/0327.htm#030703_3

Fredag
Veckans härligaste kommentar för alla BoISfans levererar Hasan Cetinkaya på klubbens hemsida, när ha säger,
- ... är det fråga om spel i Skandinavien så är det BoIS som gäller. Om så någon svensk klubb erbjudit mig 20 000 mer än jag har idag så hade jag tackat nej. - http://www.landskronabois.com/arkiv/nyheter/2003/0307.htm#4_7_1

Hasan populär hos fansen

Lördag - Idag
Efter dagens träning kan man konstatera att BoIS tränare Janne Jönsson med största sannolikhet kommer att mönstra samma startelva mot Örebro som senast mot Elfsborg. Detta skulle innebära att Mats Svensson, Audun Helgason, Magnus Torvaldson, Henrik Nilsson, Gabriel Ucar - Alexander Farnerud, Hasan Cetinkaya, Allan Ravn, Jonas Olsson - Matthias Eklund, Daniel Nannskog är de som springer in på IPs gröna matta klockan 17.00 i morgon. På bänken sitter: Jonas Sandqvist, Anders Friberg, Linus Malmqvist, Magnus Kjellsson samt Johan Andersson.

 

Allan Ravn
-Vi ska vinna mittfältskampen!

Mittfältskampen
I morgon kommer vi att få se en dansk mittfältsuppgörelse mellan ÖSKs Lars Larsen tidigare i AB Köpenhamn och BoIS Allan Ravn tidigare i Bröndby.
- Han är mycket bollskicklig och har ett bra skott, vet Ravn som har full koll på sin danske mittfältskollega.
- Den kampen ska jag naturligtvis försöka vinna, kommenterar Ravn danskmötet i matchen.

Målen
3-1 i BoIS favör, så slutade de båda mötena lagen emellan i fjor.
Alexander Farnerud som totalt gjorde 8 allsvenska strutar 2002, trivdes utmärkt mot just Örebro och lyckades gör 3 mål på närkingarna.
- Jag ser verkligen fram emot att möta ÖSK. Det är skönt att vi har kunnat lägga kontraktsdiskussionerna till handlingarna och nu känns det som om jag är på rätt väg igen. Som fotbollsspelare vill jag alltid förbättra mig och det innebär att jag måste göra minst ytterliggare 3 mål på Örebro i dubbelmötet, säger Alex och ler stort.

Jonas Olsson måste akta sig för de gula korten.

Varningarna
BoIS har inte mindre än fem man som står noterade för 2 varningar vardera. I riskzonen för en avstängning är Magnus Torvaldson, Henrik Nilsson, Allan Ravn, Jonas Olsson samt Johan Andersson. Skulle någon av dessa få gult kort imorgon, reser dom inte med till returmötet i Örebro kommande söndag.
- Jag tycker att vi varit disciplinerade och inte tagit några varningar för protest. Det är väl bara Mats Svensson som sköt bort bollen lite onödigt vid ett tillfälle, minns Jönsson som hoppas på en schysst match mot ÖSK och kortleken ska få bli kvar i domare Erikssons ficka.

Vi ses väl på IP imorgon när rubrikernas lag gör det dom är bäst på - Spelar skjortan av motståndarna.

Har du ingen möjliget att närvara, följ då gärna vår Direktrapportering från matchen.

Av: Håkan Karlsson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Harlekin ökar teaterdosen


Molières klassiska komedi "Läkare mot sin vilja" spelas vid Gamla Kassan i sommar.

2003-07-04
Amatörteaterföreningen Harlekin som föddes ur Skånska Teatern ökar sin intensitet trots att moderteatern läggs ner. I sommar bjuder man på Molières klassiska komedi "Läkare mot sin vilja". Ny spännande spelplats blir vid Gamla Kassan, en historiskt intressant miljö som nu öppnas för teater. Sammanlagt ges tio föreställningar mellan den 9 och 20 juli.

Under våren har det funnits teateraktiviteter i Harlekins lokaler på Karslundstorget i princip alla dagar i veckan.
- Sedan det blev klart att Nya Skånska Teatern försvinner har det blivit ännu viktigare för alla i föreningen att teaterlivet i Landskrona hålls vid liv, skriver Bosse Johansson i ett pressmeddelande. Något som fått föreningen att medvetet satsat på att engagera utbildade skådespelare och dramapedagoger som ledare för sina grupper.
- För att verksamheten inte ska dö ut om någon eller några slutar är det viktigt att hela tiden engagera och utbilda nya personer, menar Johansson och fortsätter,
- Genom att hålla teaterverksamheten vid liv ökar också möjligheterna för en ny teatergrupp att etablera sig efter Skånskan. Vilket är Harlekins mål - hur omöjligt det än kan verka för tillfället.

 

UPP

 

"Vakare" åter på plats framför Konsthallen


Lena Cedergren sätter tillsammans med Lasse Björk sina "Vakare" på plats utanför Landskrona Konsthall.

2003-07-04
Skulptör Lena Cedergrens "Vakare" är tillbaka på sina piedestaler framför Konsthallen, men själv tar hon en paus i skapandet under sommaren för att istället köra häst och vagn på Ven.
- Jag trivs med hästarna och att köra häst ger mig lite distans i arbetet och tillfälle att fundera, det är en skön avkoppling, berättar Lena som dock inte är helt utan utställningar i sommar.
- Jag medverkar i en samlingsutställning i Smygehuk, vi är ett 20-tal skulptörer som ställer ut. Men för egen del kommer jag först fram i mars att ha en utställning i Stockholm på Galleri Hippo. Och eftersom namnet anspelar lite på hästar blir det förmodligen en del keramiska hästar som kommer att visas.
- Visserligen har jag slutat med hästar och andra djur, jag blev ganska trött på det. Nu är det istället indianer som gäller. Men på Hippo blir det förmodligen en del hästar också.

Lena Cedergren har under många år arbetat med stiliserande djurmotiv, hästar och lejon har varit bland favoriterna. Men när hon fick en bok med indianbilder så gick tankarna i en annan riktning.
- Det var på en utställning i Danmark som en väninna köpte boken och jag blev så tagen av indianernas ansiktsuttryck. Jag tyckte att de förmedlade så många känslor.

Lena Cedergrens strama lejoninnor utanför Konsthallen är ett av konstverken som ingår i Skulpturparken. Efter att ha varit försvunna en tid är de nu åter på plats, ordentligt förankrade i sina fundament.
- Nu hoppas jag att de skall få stå kvar på sin plats, det är jobbigt att hela tiden behöva göra nya, menar Lena som tillsammans med Lasse Björk såg till att de tre skulpturerna blev ordentligt fastsatta.

Även om Lena Cedergren vilar från skulpterandet under sommaren så saknar hon inte arbetsuppgifter. Turistströmmarna till Ven håller henne fullt sysselsatt med sina hästar.
- Jag gillar att träffa folk och för mig handlar det om avkoppling. Dessutom får jag mer tid att umgås med barnen, och det är viktigt, avslutar hon innan det är dags att styra ner mot Venbåten för en nu rundtur med turister på Ven.

Kaptensgårdens skulpturpark invigdes 1998 och kom till stånd genom stöd från olika företag, privatpersoner och myndigheter Förutom Lena Cedergren medverkar ytterligare 19 konstnärer med verk i parken, Kaj Engström, Claes Haake, Bertil Herlow-Svensson, Acke Hydén, Lone Larsen, Lena Lervik, Marie Lindström, Staffan Nihlén, Bie Norling, Lena Olsson, Marja Sikström, Pål Svensson, Ulla Viotti, Annika Wide, Marie Lindström, Britt Ignell, Christian von Sydow, Jan Janczak och Hiroshi Koyama.Noteras skall att Jan Janczak kommer att ställa ut i hallen under perioden 6 till 21 september.

Fakta
Landskrona konsthall byggdes 1963 till Landskronas 550 års jubileum som utställningshall för industridesign. Hallen är ritad av arkitekt Sten Samuelsson och den enda byggnad som fick vara kvar i Slottsparken efter jubileets slut.

Av: Kalle Berggren
© Landskrona Direkt

UPP

 

Vinn BoIS-biljetter

Anders Frisk delar ut gult kort på IP. Men hur många har BoIS och ÖSK fått hittills i år?

2003-07-04 TÄVLINGEN AVGJORD
Extratävling idag!
Vi har två fina sittplatsbiljetter till söndagens fotbollsmatch mellan BoIS och Örebro över.
Dessa kan bli dina om du svarar på följande frågor.

Fråga 1:
Veckans tipsexpert heter Tomas Nilsson och är biljettansvarig i BoIS. Tomas är inte Landskro
nit, var kommer han ifrån?

På söndag kommer varningarna att ha en viktig betydelse inför den närmaste framtiden. BoIS har fem man som står noterade för två varningar och dessa riskerar avstängning.

Utslagsfråga:
Hur många varningar har BoIS och Örebro sammanlagt i allsvenskan 2003?

1 vinnare vinner båda biljetterna värde 190:-/st

Se Landskrona Direkts tävlingsregler.

Grattis säger vi till Jonas Nordström som lyckades lista ut att Tomas Nilsson härstammar från Umeå samt att BoIS och ÖSK sammanlagt skrapat ihop 41 varningar.

 

UPP

 

Svartsjuka bakom mord?

2003-07-04
I onsdags skrev vi att två män kommer att åtalas för mord respektive mordförsök på två andra män förra året.
Kammaråklagare Margaretha Danielsson-Olvon vill först inte spekulera i motivet men medger att det kan vara svartsjuka som ligger bakom skottlossningen,
- Med största sannolikhet rör det sig om svartsjuka. Att det skulle röra sig om en uppgörelse om droger har vi inte några uppgifter på, säger Danielsson-Olvon.

Att det inte finns någon teknisk bevisning stör inte kammaråklagaren,
- Vi har ingen teknisk bevisning om man menar ett mordvapen. Vi anser dock att våra vittnesuppgifter och andra fakta som kommit fram räcket för en fällande dom.

Läs om händelsen >>

Av: Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Otursförföljda tjuvar

2003-07-03
Nedanstående nyhet rör inte Landskrona Kommun men dock vår omedelbara närhet. Händelsen är också sådan att vi har svårt att undanhålla er detta pressmeddelande författat av Charley Nilsson informationsansvarig vid Helsingborgspolisen.

Två inbrottstjuvar hade inte sina mest tursamma timmar under natten till torsdagen. De drabbades inte bara av lagens långa arm utan även av akuta sjukdomsfall.

När torsdagen endast är några minuter gammal går inbrottslarmet på ICA Nära-butiken i Röstånga, Svalöv. Polis kallas till platsen och konstaterar att en ruta i entrédörren är krossad. Patrullen får också uppgift om att ett vittne sett att en röd Saab lämna platsen i samband med att larmet började tjuta. Vittnet hade noterat att bilen saknade ett bakljus och att en cykel stack ut från bagageutrymmet.

Klockan 00:30 vaknar en kvinna i trakten av Kågeröd av motorljud. Hon stiger upp och ser en bil lämna tomten. Hon ser att det är tänt i stallet och när hon kommer dit ser hon att bland annat sadel, grimmor och grimskaft försvunnit. Hon ringer polisen.

Med ledning av de vittnesuppgifter som lämnats stoppar polisen klockan 00:42 en Saab personbil vid gästgivargården i Marieholm. Bilen körs av en körkortslös 32-årig man och i bilen finns också en 40-årig man. De båda männen grips. I fordonet hittar polisen saker som stämmer med vad som stals i stallet i Kågeröd.

- Dessutom är bilen falskskyltad med en efterlyst skylt. Det var ju inte så smart, säger Mats Olsson, inre befäl i nordvästra Skåne. Det visar sig också att den cykel som tjuvarna transporterade i bagaget var stöldanmäld 1998 i Helsingborg. Så vi klarar även upp en gamla cykelstöld!

Men historien om de stackars hästintresserade (?) tjuvarna är inte slut med att de grips. När de båda männen transporterats till arresten i Helsingborg får 32-åringen problem med hjärtat. Polisen tar kontakt med lasarettet i Lund, varifrån det bekräftas att mannen haft flera hjärtinfarkter. Ambulans kallas till arresten.

I samband med att ambulanspersonal påbörjar vård av den hjärtsjuke får hans 40-årige kumpan ett epileptiskt anfall. Ytterligare en ambulans rekvireras därför och de båda männen förs till lasarettet i Helsingborg.

De båda misstänkta är nu tillbaka i arresten. 32-åringen är misstänkt för grov olovlig körning, märkesförfalskning (registreringsskylten) och drograttfylleri. Tillsammans med sin något äldre kumpan är han misstänkt för stöld och försök till stöld.

Det kanske är överflödigt att påpeka att de båda otursförföljda tjuvarna har haft otur förr, det vill säga de förekommer på ett antal punkter i brottsregistret.

UPP

 

Johan Andersson skrev långtidskontrakt med BoIS

2003-07-03
BoIS lagbygge inför framtiden börjar ta form. I mitten av juni skrev Landskrona BoIS lovande målvakt Jonas Sandqvist på ett långtidskontrakt som sträcker sig till 2007 och idag kan vi konstatera att även superlöftet Johan Andersson har skrivit på för klubben.
Anderssons nya kontrakt sträcker sig till och med 2006 och är ett mycket viktigt led i BoIS framtida lagbygge,
- Det stämmer. Vår filosofi är att satsa på våra egna ungdomar och detta är ett tydligt bevis på hur vi agerar, säger en nöjd Kenneth Håkansson, ordförande i Landskrona BoIS.

Andersson som fyller 20 år i augusti, kom till BoIS som 14-åring från BK Fram och har bland annat fem U21-landskamper bakom sig.

Av: Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Det kom ett mail från Kongo...

2003-07-03
Dagligen trillar det in ett stort antal mail till redaktionen övervägande är positiva men en och annan sur uppstötning får vi finna oss i.

En som inte hade det så roligt på Sankt Hans afton var Mats som då befann sig på Christianshavns Fritidshjem och skulle följa vår live-sändning från derbyt HIF - BoIS. Av någon outgrundlig anledning så uppstår tekniska problem så fort Landskrona Direkt äntrar Olympia. Mats skrev,

- Va, fan ær det før tekniska problem??? de va ingen højdare att sitta i København Skt.Hans aften och få rapporter från olympia från la direkt!! hilsen danish mats

Bättre då när Helen Infeldt som arbetar på press- och informationsenheten på svenska ambassaden i Paris, dagarna innan midsommar skrev och tackade Landskrona Direkt för får vår hjälp i rikets tjänst.
- Stort tack - önskar er också en Glad midsommar! Hälsningar Helen Infeldt

Men frågan är om inte gårdagens mail från Kongo är det som varmt hjärtat mest den senaste månaden.

- Hej... Tänkte skicka ett Stort tack till er på redaktionen som gör det möjligt för oss landskroniter att följa Bois samtliga matcher direkt via nätet från den djupa Kongolesiska djungeln.

Vi ingår i FK01, Den trupp som Sverige skickade till Kongo för ungefär en månad sen...

Tack för ett enastående jobb och vi kommer att följa resterande matcher med lika stor spänning...
Mvh Johan och Niklas

Redaktionen
© Landskrona Direkt

UPP

 

 

Första trådbussen har rullat på Landskronas gator

Förvånade blickar följde den första trådbussen som rullade på Landskronas gator.
De första metrarna gick från Kolonigatan till stationen och tillbaka.

2003-07-03
Igår eftermiddag kom den första trådbussen till Landskrona. Bussen som egentligen är på väg till Estlands huvudstad Tallinn ska testas i Landskrona och samtidigt får man tillfälle att testa så att ledningar och allt annat fungerar innan Landskronas bussar kommer. En annan anledning till att bussen redan är här är att man får tillfälle till utbildning.

Bussen fraktades till Kolonigatan med bärgningsbil.
Efter att den kopplats loss testades att det fanns tillräckligt med elektricitet i ledningarna så att bussen kunde köra. Därefter var det dags för besiktning,
- Det är inte varje dag man besiktigar en trådbuss, säger Stefan Arvidsson från bilprovningen i Malmö. Någon större skillnad på besiktningen av en trådbuss och en vanlig buss är det inte enligt Arvidsson,
- Nej, den stora skillnaden är att vi kommer till bussen i stället för att bussen kommer till oss i Malmö.

Efter besiktningen kopplades så bussen, med två långa stänger, fast i ledningarna och avslutningsvis testades isolationen så att inte karossen skulle vara strömförande.
Därefter var allt klart. Besiktningsman Arvidsson äntrade den nypolerade blå bussen tillsammans med folk från Orusttrafiken och utan ett ljud gled den iväg mot stationen för att vända.

Efter att bussen kört från Kolonigatan till stationen och tillbaka stannade så bussen och Arvidsson kunde konstatera att den var i skick nog att rulla på Landskronas gator,
- Det var första gången jag körde en trådbuss och det man reagerade mest på var avsaknaden av motorljud, säger Arvidsson.
Och visst var det så. Ljudlöst körde bussen vidare för att ställas i garage under natten.

Nu återstår att utbilda stadens busschaufförer. Laila Nielsen och Lars Ljung är de två från Orusttrafiken som kommer att ansvara för detta,
- Vi kommer förmodligen att börja någon gång i augusti och det lär nog gå ganska fort. Det är ingen större skillnad att köra en trådbuss som att köra en vanlig, säger Nielsen som tillsammans med kollega Ljung varit i Ungerns huvudstad Budapest och utbildat sig.

Enligt Tekniska Verkens hemsida ska trådbussarna börja trafikera stadens gator i augusti.

Av: Kary Persson
Foto: Håkan Karlsson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Två åtalas för mordet förra året

2003-07-02
För drygt ett år sedan sköts två män i centrala Landskrona. Den ena avled efter några dagar och den andra, en landskronabo, skadades mycket svårt. Två landskronabor, 31 och 34 år gamla har figurerat i utredningen sedan första dagen och nu åtalas de båda för mord samt försök till mord.

Enligt kammaråklagare Margaretha Danielsson-Olvon var det den yngre av de åtalade som sköt mannen som senare avled och 34-åringen som avlossade skotten som skadade det andra offret.

Ett trettiotal vittnen har hörts, varav ett påstår sig ha sett händelsen och därför anser sig nu Danielsson-Olvon ha bevis nog för att fälla de båda trots att teknisk bevisning inte finns. De mordåtalade männen nekar till allt och säger att de inte var på platsen då skotten föll.

Även den överlevande kommer att ställas inför rätta eftersom två vapen hittades på platsen för brottet. Kammaråklagaren hävdar att det var den skadades vapen och därför kommer han att åtalas för grovt vapenbrott

Rättegången hålls med start den 18 juli i Lunds tingsrätt eller i säkerhetssalen i Malmö och beräknas pågå till september.

Läs om händelsen >>

UPP

 

One O'clock Jump - programmet och hemsidan färdiga

2003-07-02
Med en dryg vecka kvar till One O'Clock Jump, uppföljaren till Sveriges största skolevenemang från 50- och 60-talet, börjar nu programmet ta form. Golf, jazz, rundvandringar och mycket mera utlovar initiativtagaren Nils-Eric Svensson (NES).

Att intresset är stort intygar NES,
- Beviset fick jag ganska omgående när jag sände ut första bulletinen. Omgående kom det e-mail från alla hörn av världen, Hong Kong, Australien, USA, Österrike, Tyskland, Italien och många andra länder, skriver han i ett mail till redaktionen.
- Vi har fått in en hel del bokningar av personer som ska deltaga i festligheterna. Det rör sig om 20-30 personer, säger Göran Andersson på Hotell Öresund.

Allt börjar nästa torsdag med frukost och vid lunchtid följer en estraddiskussion där bland annat kommunalråd Niklas Karlsson är inbjuden. På fredagen arrangeras en golftävling innan det är dags att invadera Strandpaviljongen.
I samma lokaler håller man till på lördagen med allt från middag till jazzigt jamsession fram på småtimmarna.
One O'Clock Jump avslutas därefter med en musikgudstjänst vid Gamla Kyrkans Grund på söndagsmorgonen.

Mer information hittar du på One O'Clock Jumps hemsida.

UPP

 

Zlatan ser helst på BoIS

Ajaxproffset Zlatan Ibrahimovic träffade Landskronakillarna Per-Magnus och Göran i fredags.
Foto: Göran Persson

2003-07-01
När Landskronakillarna tillika sportentusiasterna Per-Magnus Svensson och Göran Persson i fredags åkte till Malmö för att på Lilla Torg beskåda lite dambeachvolleyboll sprang de på malmöpågen Zlatan Ibrahimovic.
Killarna dristade sig till att fråga vad Zlatan gjorde på Landskrona Idrottsplats då BoIS mötte Djurgården.
- Jag ser hellre på BoIS än på MFF. BoIS spelar en roligare fotboll än Malmö FF, svarade Zlatan.
Detta dock sagt innan Malmös 5-0 utskåpning av Helsingborg igår.

UPP

 

Timelox kombinerar säkerhet med upplevelser på Göta Kanal

Landskronaföretaget Timelox AB gör resan längs Göta Kanal tryggare och kanske snäppet roligare. Foto: Anders Nilsson, Roxx Media AB

2003-07-01
Timelox AB i Landskrona har fått en order på kortbaserade passersystem längs Göta kanal. Kanalens längd, 190 km, blev avgörande för Timelox Company systemet, eftersom ingen kabeldragning krävs.
För att undvika obehöriga besökare har Timelox kortläsare installerats på alla ytterdörrar och innerdörrar i gästhamnarnas serviceanläggningar.

Besökarna köper ett så kallat upplevelsekort och får med detta tillträde till serviceanläggningar med toalett, dusch, tvättmaskin med mera. Kortet är också 'laddat' med en mängd upplevelser, bland annat fritt tillträde till Kanalmuseet i Sjötorp, den flytande bastun i Motala, rabatter på restauranger, hotell, museer, festivaler och andra aktiviteter.

Kanaldirektören Claes-Göran Österlund, förklarar tankarna kring kortet;
- Vi vill att alla våra besökare ska få en minnesvärd upplevelse från sitt besök här på Göta Kanal. Detta innefattar såväl aktiviteterna som att de ska kunna känna sig trygga och ha tillgång till rena och bra toaletter, duschar och tvättinrättningar. Timelox systemuppbyggnad med central programmering av kort och utan kabeldragning, gjorde detta möjligt för oss. Genom vårt samarbete med restauranger, butiker och andra näringsidkare längs kanalen, får kortet ett mervärde för besökaren och dessutom kan vi finansiera projektet.

Fakta:
Timelox AB i Landskrona är en av de ledande leverantörerna av elektroniska låssystem för hotell och passersystem för företag och offentlig sektor. Utveckling och produktion sker på huvudkontoret i Landskrona och produkterna säljs via distributörer och återförsäljare i Sverige och övriga världen. Idag har man installationer i mer än 50 länder. Timelox är ett företag i ASSA ABLOY gruppen.

 

UPP

 

Fartygstrafiken i Landskrona

2003-07-01
Följande fartyg beräknas anlöpa Landskrona Hamn under veckan.

M/V Yuko från Rotterdam lossar 800 ton Bauxitlera.
M/V Lea från Köping lossar 2100 ton Mineralgödsel.
M/V Nordica från Köping lossar 1500 ton Mineralgödsel.
M/V Jumbo från Heröja lossar 3500 ton Kalksalpeter.
M/V Svendborg från Rotterdam lossar 600 ton Bauxitlera.
M/V Cem Freighter från Rostock lossar 3800 ton Cement.
M/V Langeland från Karlshamn lossar 2300 ton Asfaltgrus

M/V Anders Rausing till Odense lastar 600 ton Fragskrot.
Kommer 2 resor denna vecka tisdag och torsdag.

På varvet:
M/V Windland från Riga reparation
M/V Visborg från Visby reparation
M/V Stig Gorthon från Helsingborg reparation

 

UPP

 

BoIS och Farnerud har ingått förlikning

Nu är det äntligen klart hur länge Alexander Farneruds
kontrakt med Landskrona BoIS gäller.

2003-07-01
Landskrona BoIS och Alexander Farnerud har natten till idag ingått förlikning i den kontraktstvist som funnits mellan parterna.
Båda har enats om de ekonomiska villkoren vid en eventuell försäljning av Alexander samt att kontraktstiden utlöper den 31 oktober 2004.

Förhandlingarna som under ledning av skiljenämndens ordförande Ove Lindh påbörjades vid lunchtid igår blev långdragen och kunde avslutas först vid 23.30-tiden.
- Jag kan säga rakt av att detta har inte alls varit trevligt utan känts obehagligt. Vad ingen har haft klart för sig är djupet i frågan. Många har kommenterat tvisten utan att ha alla fakta på bordet. Det är sköna är nu att vi kan lägga detta bakom oss och istället kan fokusera på det som är roligt, nämligen fotbollen, säger en lättad Kenneth Håkansson, ordförande i Landskrona BoIS, i en första kommentar till förlikningen.

Båda parter säger sig vara mycket nöjda med nattens uppgörelse.
Klart är att man kommit överens om att hålla innehållet i överenskommelsen hemlig, utöver då kontraktstidens utgång.
Vad Landskrona Direkt erfar innebär detta att Alexander Farnerud tillsammans med sin agent Cleas Elefalk har förbättrat spelarens ekonomiska villkor vid en eventuell övergång till annan klubb.
De uppgifter som tidigare förekommit i bland annat Expressen gör gällande att Farnerud erhåller 30 procent av övergångssumman.

- Vi har hittat ett heltäckande avtal som båda parter är nöjda med, säger Håkansson som i övrigt inte vill kommentera innehållet i förlikningen.

- Jag har aldrig haft för avsikt att lämna BoIS som så kallat bosmanfall, utan har - precis som min bror Pontus - varit mån om att BoIS får en summa pengar då jag lämnar klubben, säger Alexander Farnerud.

Klubbdirektör Lars Persson:
- Vi är mycket nöjda med den träffade uppgörelsen, som innebär att Alexander får möjlighet att gå vidare i sin fotbollskarriär, samtidigt som föreningen genom uppgörelsen får ekonomiska resurer att utvecklas vidare.

 

UPP

Redan i veckan kan den första trådbussen rulla på gatorna


Strömmen i trådbussledningarna sätts på under onsdagen.

2003-06-30
Redan den här veckan kan den första trådbussen rulla på Landskronas gator.
- Ja, vi har lånat in en buss under två veckor och kommer då att testköra sträckan, berättar Jonas Henriksson, ansvarig för trådbussprojektet.Under de senaste månaderna har arbetet med att placera ut stolpar och ledningar dominerat gatubilden i Landskrona och lagom till midsommar var tråddragningen avklarad. Totalt har tre kilometer ledningar dragits mellan de 160 stolpar som monterats utmed färdvägen.
- Vi har försökt jobba nattetid för att begränsa störningarna så långt det varit möjligt, betonar Jonas Henriksson som räknar med att Landskronas egna trådbussar kan börja rulla någon gång i september.
- Vi har en försening på de tre bussar vi beställt och därför kommer premiären att dröja lite. De här två veckorna lånar vi en likadan buss för testkörningen, men den skall senare gå till Tallinn.

Runt om i Europa är intresset för trådbussar ökande och Jonas Henriksson har också haft en del förfrågningar från svenska kommuner. - Jag vet att både Hälsingborg och Malmö funderar i de här banorna och vi räknar med en del studiebesök när bussarna väl börjar rulla. Att det finns intresse för vårt projekt är klart, men riktigt hur stort det är vet vi först när trafiken är igång.

Trådbussarna drivs med 750 volts likström som styrs från en matarstation på Vattenverksallén. Kontaktledningen för trådbussanläggningen kommer att vara spänningssatt från och med onsdag. Mer om detta kan du läsa på Tekniska Verkens hemsida.

Av alla tågresenärer väljer drygt 40 procent att ta bussen till stationen vilket innebär att antal bussresenärer ligger runt 1450 en vanlig vardag och resandeutveckling har ökat med 25 % 2002 jämfört med 2001.

Trådbussarna är beställda av Ganz Transelektro/Solaris som ska leverera tre bussar till ett pris av 15 150 000 kronor. Swedish Rail System AB har levererat det nu uppsatta ledningssystemet till ett pris av 16 825 000 kronor samt matarstation för 3 585 000 kronor.
Den totala kostnaden bild då drygt 35, 5 miljoner kronor.
Av detta utgår drygt 16, 5 miljoner kronor i bidrag vilket innebär att kommunens satsning landar runt 20 miljoner kronor.
- Vi har varit och tittat på produktionen av bussarna och en del chaufförer har också provkört bussarna. Det är en viss skillnad för förarna, men mycket är sig också likt jämfört med en vanlig buss.

Anledningen till att en bred majoritet i kommunfullmäktig sa ja till projektet var de stora miljövinsterna. Som exempel kan nämnas att man räknar med en minskning av koldioxidhalterna med hela 108 000 kilo per år och att mängden kväveoxid reduceras med 1300 kilo. Dessutom kommer ytterligare 18 kilo andra hälsofarliga partiklar att försvinna.

Fakta
Antal trådbussar är tre med lågt golv, plats för 30 sittande, rullstol och barnvagn. Den årlig körsträckan är beräknad till 180.000 kilometer och energiförbrukning 60 % av dagens dieselbussar. Miljön blir den stora vinnaren eftersom utsläppen i luften är lika med noll.

UPP

 

 

Dubbel dubbelseger för Landskrona Roddklubb

2003-06-30
Vid helgens roddtävlingar i Farsta hade Landskrona Roddklubbs David Andersson, Olof Nilsson och Peter Paulsson stora framgångar. Speciellt viktigt var detta eftersom tävlingarna var avgörande för uttagningar inför NM och JNM på Hjelmsjön i Örkelljunga den 19-20 juli.

David rodde på lördagen dubbelsculler tillsammans med Johan Hallgren från Öresjö och vann klassen Junior A åtta sekunder före klubbkompisarna Olof och Peter. Trea blev tvillingarna Johan och Marcus Palm från Jönköping. Detta var en fjäder i hatten för Olof och Peter som inte vunnit över dem tidigare i år. I och med segern så var David klar för JNM i sin dubbel.
David och Johan satsar också på en plats till JVM i Athen. För detta krävs emellertid ytterligare någon tävling att visa framfötterna på.

Olof och Peter tävlade på söndagen också i fyrsculler i var sin båt i ett lopp som också gällde som uttagning till JNM. I loppet rodde också senioreliten.
Seniorerna var det inte mycket att göra åt men i juniordelen av loppet vann Olofs båt med Jönköpingsbröderna Palm och Oscar Köhler från Lilla Edet före båten Peter rodde i.
Detta innebar att även Olof med sin fyra blev JNM-klar.

Mattias Bengtsson från LRK deltog också på sjön Magelungen i Farsta i sin första större tävling i klassen singel junior B. Efter hårda fighter slutade han trea respektive tvåa i lördagens och söndagens B-finaler.

Resultatlista finns på http://www.rodd.hammarby-if.se/tevling/resultat.doc

UPP

 

Kaos i centrala Landskrona i fredags

2003-06-30
Under natten mellan fredag och lördag rådde i det närmaste kaos i centrala Landskrona när ett stort antal ungdomar uppträdde hotfullt i samband med att polisen fick tips om att det uppstått bråk på parkeringsplatsen på Rådmansgatan.
De poliser som först var på plats fick kalla på förstärkning och både polishund och pepparspray användes av polisen för att hålla ungdomarna ifrån sig.

En 22-årig man som befann sig i en bil på parkeringsplatsen skulle kontroleras och det var i samband med detta som problem uppstod.
Ett stort antal ungdomar uppträdde hotfullt och polisen tvingades kalla på förstärkning. Pepparspray användes för att hålla ungdomarna på avstånd och när väl förstärkning var på plats kunde den misstänkte biltjuven gripas.

22-åringen greps och fördes till Helsingborg för förhör men släpptes senare under natten. Han är misstänkt för våldsamt motstånd. Ytterligare två personer omhändertogs varav den ena blev hemkörd till sin mamma på grund av sin låga ålder.

Av: Kary Persson
© Landskrona Direkt

UPP

 

Barnteater i Ängelholm skapas i Landskrona


Stefan Andersson komponerar festligt, färgtarka och finurliga barnlåtar

2003-06-30
För femte året i rad äntrar den hjärtegode rymdkaptenen, Kapten Kolossal och de andra figurerna i sällskapet, Hembygdsparkens scen i Ängelholm. "Kapten Kolossal i kaptenernas kamp" heter årets uppsättning av Ballongteaterns populära barn- och familjemusikal.
Bakom succékonceptet står två av Landskrona Kommuns kulturpristagare från 1997, nämligen musikern Stefan Andersson (Sander & Gander) och Freddie Lindqvist (manusförfattare).
- Alla barn i Ängelholm känner så klart till Kapten Kolossal, säger Stefan Andersson och fortsätter,
- Men det hade varit oerhört roligt om även Landskronabarnen hade hittat dit Det är lite ”Sander & Ganderism” över Kapten Kolossal. För även här inbjuds barnen att delta.

Stefan beskriver målande samarbetet mellan de båda kulturpristagarna och dristar sig inte för att göra jämförelser med Elton John och Bernie Taupin.
- Bernie, ursäkta Freddie, kommer med tips och idéer på hur han vill ha låtarna, sen komponerar jag ihop det och tråden går från låt ett till tio, utan avvikelser. Jag tillåter mig helt enkelt inte att börja på någon låt längre fram i pjäsen förrän jag avslutat den som kommer innan.
På detta sättet brukar det ta en vecka att komponera alla sångerna. Men sedan tar det kanske tre månader att arrangera och klä musiken i rätt färger och mixa alltihopa. Eventuellt kommer de bästa sångerna ut på en CD detta året - "Kapten Kolossals Bästisar" Resultatet har alltid blivit bra. Men det här året är teateruppsättning och musik den absolut bästa!, avslutar reklammannen, ursäkta ballongmusikern Stefan Andersson.

"Kapten Kolossal i kaptenernas kamp" har premiär den 3 juli och spelas fram till den 10 augusti. För mer info se Ballongteaterns hemsida - http://www.freddi.nu/ballong/

Av: Håkan Karlsson
© Landskrona Direkt

UPP